Promo Racing Speed Challenge la Brasov

Auto

Am fost la prima etapa a Campionatului Judetean Promo Racing Speed Challenge powered by WRT-Parts & TELL Security Systems si sustinut de Auto Chelu si Dinamic 92.

Promo Speed Challenge powered by WRT Parts & TELL Security Systems, sustinut de Dinamic 92 si Auto Chelu a fost organizat de Clubul Sportiv Auto Blic.

Cand? Duminica, 8 august, pe strada Timisul Sec din Brasov.

Evenimentul pentru amatori s-a plasat sub egida Federatiei Romane de Automobilism Sportiv. Organizat cu sprijinul Primariei si Consiliului Local Brasov, al IPJ Brasov – Biroul de Politie RutieraISU Brasov si Brigada Mobila de Jandarmi Brasov.

Anul acesta, competitia de viteza pe circuit l-a adus in atentia publicului pe binecunoscutul pilot Gabi Onofrei.

Sub sloganul “Defensiv pe sosea! Ofensiv pe circuit”, competitia a vizat eliminarea curselor periculoase de pe sosea.

Amatorii sofatului sportiv s-au putut inscrie intr-un concurs bine organizat, unde spectacolul pe roti este apreciat, fara a se face rabat de la disciplina si rigurozitate.

La startul primei etape s-au aliniat peste 60 de concurenti. Dupa manse succesive de calificari, cei mai buni piloti s-au calificat in mansele eliminatorii.

Castigatorii pe categorii:

Categoria 1: singura prezenta feminina de la categoria 1 – Izabella Gavrila – s-a impus la volanul Citroën C2 VTS.

Pe pozitia a doua s-a clasat Bogdan Tudor Blaga cu Honda Civic Coupe, urmand ca podiumul sa fie completat de Raul Florin Moise in al sau BMW E36 Compact.

Categoria a 2-a: locul 1 a fost ocupat de Jeno Pora la volanul unei Honda CRX, pe a doua pozitie urcand Mihai Stan cu Honda Civic Type-R.

Pozitia a 3-a i-a revenit lui Mircea Hategan, la volanul Fiat Punto.

Categoria a 3-aMadalin Dicu la volanul unui BMW E36 s-a impus pe prima pozitie, urmat de Mihai Naparus (BMW E30) si Dragos Coman pe locul al 3-lea, pilot pe un BMW E46.

Categoria a 4-aAlexandru Negut (Volkswagen Golf 6 GTI) – locul 1, Remus Gal (BMW F30)- locul al 2-lea, Dragoș Carpen (Seat Leon Cupra) – locul al 3-lea.

Categoria a 5-a: podium ocupat doar de doi piloti – Tudor Marin cu BMW E30 si Robert Orzan pe locul al doilea, la volanul unui BMW E46 Compact.

Categoria a 6-aOvidiu Maftei la volanul modelului Audi RS3 – locul 1, Gábor Tamás (Audi Quattro 2.0 Turbo), locul al 2-lea, Ovidiu Roman cu Subaru Impreza WRX GC8 – locul al 3-lea.

Categoria a 7-aFlorin Durche reprezentantul Auto Chelu (Nissan GT-R R35) – locul 1, Zoltán Vargyasi de la WRT-Parts (Audi S3) – locul al 2-lea, Alexandru Bumbaru (BMW M140 Xi) – locul al 3-lea.

Dominatia BMW-urilor

Categoria a 8-a: din peste 20 de concurenti inscrisi, cel mai rapid a fost Claudiu Nan (BMW E90).

Danut Preda a ocupat locul al 2-lea cu modelul Volkswagen Golf 4, iar pe pozitia a treia s-a clasat Gabriel Dinu cu Škoda Octavia 2.

Categoria a 9-a: Ionut Bucur (Volkswagen Golf 6 GTD – locul intai, Radu Costache, cu BMW-ul 335D – locul al 2-lea.

Categoria a 10-a: Octavian Ginju (BMW 435 Xd Coupe) – locul 1, Andrei Iancu (BMW 435) – locul al 2-lea,  Fernando Pantic (BMW 330) – locul al 3-lea.

Prima etapa a Promo Speed Challenge powered by WRT-Parts & TELL Security Systems a fost dominata de modelele bavareze, cu 3 podiumuri exclusive BMW!

A doua etapa a Campionatului Promo Speed Challenge powered by WRT-Parts & TELL Security Systems este programata pentru data de 29 august a.c.