Promo Racing Speed Challenge la Brasov

Am fost la prima etapa a Campionatului Judetean Promo Racing Speed Challenge powered by WRT-Parts & TELL Security Systems si sustinut de Auto Chelu si Dinamic 92.

Promo Speed Challenge powered by WRT Parts & TELL Security Systems, sustinut de Dinamic 92 si Auto Chelu a fost organizat de Clubul Sportiv Auto Blic.

Cand? Duminica, 8 august, pe strada Timisul Sec din Brasov.

Evenimentul pentru amatori s-a plasat sub egida Federatiei Romane de Automobilism Sportiv. Organizat cu sprijinul Primariei si Consiliului Local Brasov, al IPJ BrasovBiroul de Politie Rutiera, ISU Brasov si Brigada Mobila de Jandarmi Brasov.

Anul acesta, competitia de viteza pe circuit l-a adus in atentia publicului pe binecunoscutul pilot Gabi Onofrei.

Sub sloganul “Defensiv pe sosea! Ofensiv pe circuit”, competitia a vizat eliminarea curselor periculoase de pe sosea.

Amatorii sofatului sportiv s-au putut inscrie intr-un concurs bine organizat, unde spectacolul pe roti este apreciat, fara a se face rabat de la disciplina si rigurozitate.

La startul primei etape s-au aliniat peste 60 de concurenti. Dupa manse succesive de calificari, cei mai buni piloti s-au calificat in mansele eliminatorii.

Castigatorii pe categorii:

Categoria 1: singura prezenta feminina de la categoria 1 – Izabella Gavrila – s-a impus la volanul Citroën C2 VTS.

Pe pozitia a doua s-a clasat Bogdan Tudor Blaga cu Honda Civic Coupe, urmand ca podiumul sa fie completat de Raul Florin Moise in al sau BMW E36 Compact.

Categoria a 2-a: locul 1 a fost ocupat de Jeno Pora la volanul unei Honda CRX, pe a doua pozitie urcand Mihai Stan cu Honda Civic Type-R.

Pozitia a 3-a i-a revenit lui Mircea Hategan, la volanul Fiat Punto.

Categoria a 3-a: Madalin Dicu la volanul unui BMW E36 s-a impus pe prima pozitie, urmat de Mihai Naparus (BMW E30) si Dragos Coman pe locul al 3-lea, pilot pe un BMW E46.

Categoria a 4-a: Alexandru Negut (Volkswagen Golf 6 GTI) – locul 1, Remus Gal (BMW F30)- locul al 2-lea, Dragoș Carpen (Seat Leon Cupra) – locul al 3-lea.

Categoria a 5-a: podium ocupat doar de doi piloti – Tudor Marin cu BMW E30 si Robert Orzan pe locul al doilea, la volanul unui BMW E46 Compact.

Categoria a 6-a: Ovidiu Maftei la volanul modelului Audi RS3 – locul 1, Gábor Tamás (Audi Quattro 2.0 Turbo), locul al 2-lea, Ovidiu Roman cu Subaru Impreza WRX GC8 – locul al 3-lea.

Categoria a 7-a: Florin Durche reprezentantul Auto Chelu (Nissan GT-R R35) – locul 1, Zoltán Vargyasi de la WRT-Parts (Audi S3) – locul al 2-lea, Alexandru Bumbaru (BMW M140 Xi) – locul al 3-lea.

Dominatia BMW-urilor

Categoria a 8-a: din peste 20 de concurenti inscrisi, cel mai rapid a fost Claudiu Nan (BMW E90).

Danut Preda a ocupat locul al 2-lea cu modelul Volkswagen Golf 4, iar pe pozitia a treia s-a clasat Gabriel Dinu cu Škoda Octavia 2.

Categoria a 9-a: Ionut Bucur (Volkswagen Golf 6 GTD – locul intai, Radu Costache, cu BMW-ul 335D – locul al 2-lea.

Categoria a 10-a: Octavian Ginju (BMW 435 Xd Coupe) – locul 1, Andrei Iancu (BMW 435) – locul al 2-lea,  Fernando Pantic (BMW 330) – locul al 3-lea.

Prima etapa a Promo Speed Challenge powered by WRT-Parts & TELL Security Systems a fost dominata de modelele bavareze, cu 3 podiumuri exclusive BMW!

A doua etapa a Campionatului Promo Speed Challenge powered by WRT-Parts & TELL Security Systems este programata pentru data de 29 august a.c.